Kediler Süt İçebilir mi? Yavru Kediye Süt Verilir mi?

Kediler Süt İçebilir mi? Yavru Kediye Süt Verilir mi?

11.05.2021 Deniz Öz


Kedilerin süt içtiği, süt içmeyi sevdiği ve sütün onların için özellikle yavruluk döneminde besleyici olduğu yaygın bir inanış olsa da doğru değildir. İnternette, sosyal medyada, karikatürlerde, mizah dergilerinde süt içen kedilerle karşılaşmak çok olasıdır. Yaratılan algı pek çok insan için kediler süt sever mi? sorusunun cevabının yanlış olmasına neden olur. Bu sebeple de kedilerin süt içmesi gerektiği inanışının ortaya çıkması normaldir. Ancak kedilerin sağlıklı olması için süte, özellikle de inek sütüne ihtiyaçlarının olmadığını bilmek gerekir.

Kedinize süt verdiğiniz zaman teklifinizi reddetmeyebilir hatta sütü severek tüketebilir. Ancak kediniz her ne kadar süt içmekte keyif alsa da sağlığı için ona süt vermekten kaçınmanız gerekir. Kedilerin süt içmesinin büyüme ve gelişim evreleri de dahil olmak üzere sağlığına herhangi bir faydası yoktur. Yavru kedilerin sadece anne sütü içmeleri, eğer anne sütüne erişimleri yoksa da kediler için formüle edilmiş süt tozları ile beslenmeleri gerekir. Yavruluk döneminin ilk 8 haftası tamamlandıktan sonra da yaş mamalar ile mama geçişi sağlanarak yaşına ve beslenme gereksinimlerine uygun bir kedi maması ile beslenmelerinin devam ettirilmesi gerekir.

Süt Kediler İçin Neden İyi Bir Tercih Değildir?

Süt özellikle de inek sütü kediler için kötüdür. Bu nedenle kediler inek sütü içer mi? sorusunun cevabının kesinlikle hayır olduğunun bilinmesi gerekir. Kedilerin genelinde bağırsaklarında süt şekeri de olarak bilinen laktozu sindirecek enzim olan laktaz yoktur. Yani kediler büyük bir çoğunluğu laktoz intoleransına sahiptir. Bazı kediler laktozu sindirebilir ancak bu bir genelleme olmadığı için kedilere süt vermemek ya da verilen süt miktarını birkaç kaşık ile sınırlandırıp semptomları gözlemlemek gerekir. Çünkü kediler süt tükettikten sonra sağlıkları açısından tehlikeli olabilecek belirtiler gösterebilirler. Laktoz içeren süt tüketmeleri de onların ishal olmasına, mide sorunları yaşamasına ve kusmalarına neden olur. Bu belirtiler insanlardaki laktoz intoleransı ile benzerlik göstermektedir. Kedilerin süt tüketmesinin zararlarından birisi de süt içeriğindeki yağ miktarıdır. Yağ kedilerin sütü sevme nedeni olarak da bilinir. Onlar için lezzet kaynağı olsa da süt vermek beslenmeler açısından hiçbir fayda sağlamamakla birlikte diyetlerini bozmalarına, laktoz intoleransı etkilerinin yanı sıra sağlıksız kilo almalarına da neden olur.

Kediler İçin Üretilen Sütler Tercih Edilebilir mi?

Kediler için özel olarak üretilen süt veya süt tozu ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin içeriğindeki laktoz miktarı ya azaltılmıştır ya da ürünler tamamen laktozsuz olarak sunulmuştur. Bu nedenle kediler için özel formüle edilmiş sütler kullanılabilir. Kediler için özel olarak formüle edilmiş süt tozu, ödül maması ve takviyelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

sütlerin yanında oturan üç yavru beyaz kedi

Kediler Laktozsuz Süt İçebilir mi?

Kedilerin süt içmesinin sağlıkları açısından herhangi bir önemi olmadığının altının mutlaka çizilmesi gerekir. Ancak annesinden erken ayrılmış bir yavrunun beslenmesi ya da su içmediği için dehidrasyon tehlikesi yaşayan bir kedinin süt sevmesi halinde su ihtiyacının karşılanabilmesi için süt tüketimi önerilebilir. Böyle bir durumda tercih edilen sütün mutlaka laktozsuz olmasına dikkat edilmelidir. İnsanlar için üretilen laktozsuz sütler de kediler için doğru bir seçim değildir. Bunun temel nedeni de süt içerisindeki yağ miktarının kedilerin beslenmesi için oldukça fazla olmasıdır. Bu nedenle kediler laktozsuz süt tüketecekse bile formülün onlar için hazırlandığından emin olmak gerekir. Kediler laktozsuz süt içer mi? sorusunun cevabı eğer formül kediler için hazırlanmışsa evet olarak verilebilir. Günümüzde insanların tüketimi için de çok fazla farklı süt çeşidi sunulmaktadır. Bu da kediler çikolatalı süt içer mi? , kediler kakaolu süt içer mi? gibi soruların gündeme gelmesine neden olsa da şeker içeren besinlerin de kediler için zararlı olduğunu unutmamak ve zaten kediler için zararlı olabilecek süt ile birlikte yine kediler için zararlı olduğu bilinen şeker ihtiva eden formüllerin onlara verilmemesi gerektiğini bilmek gerekir.

Süt Kediler İçin Su Alternatifi Olabilir mi?

Kediler genel olarak günlük su tüketimleri ile sahiplerini endişelendirirler. Bir kedinin yeterli miktarda süt içmesini sağlamak için su kabını sürekli temizlemek, taze suya erişimini sağlamak hatta mümkünse içgüdüsel olarak akan su içmeyi seven kediler için otomatik su kabı temin etmek gerekir. İçeriğindeki yağ oranı sebebiyle kediler süt içmeyi tercih edecekleri için kedi sahiplerinin sadece sıvı tüketimini artırmak adına kedilere süt verme ihtimali vardır. Ancak süt tüketimi ile birlikte meydana gelen ishal ve kusma gibi sağlık sorunları kedilerin çok daha fazla su kaybetmesine neden olur. Bu nedenle süt kediler için su alternatifi olarak tercih edilmemelidir.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.