Kedilerin Sevdiği Garip Oyuncaklar

Kedilerin Sevdiği Garip Oyuncaklar

15.01.2021 Deniz Öz


Gizemli davranışları, zaman zaman anlam vermekte zorlandığımız kuyruk hareketleri, gözlerini kırpmaları ile içimizi ısıtan halleri ve kimi zaman vurdum duymaz tavırları ile her zaman çözmeye çalıştığımız dostlarımızdır kedilerimiz. Onlarla yaşadığımız her an yepyeni bir macera, yepyeni bir sorgulamadır şüphesiz. Öyle anlar gelir ki onların dilinden konuşmayı isteriz, başaramayınca da boşlukları kendimiz doldurmayı yeğleriz. Gün içerisinde onlarla hem sosyalleşmek hem de bağımızı güçlendirmek için karşılaştığımız fırsatlar da cabası; oyun oynamanın en eğlenceli hallerini onlarla keşfederiz.

Kedilerin sağlıklı gelişimine destek olurken onlarla ilişkimizi güçlendirmek için en geçerli yöntem oynamaktan keyif alacağı oyuncaklardan yardım almaktır. Yine de kedilerin en sevdiği oyuncaklar oldukça geniş bir yelpazede olabilmektedir. Beğenerek aldığımız ve hevesle teslim edilmesini beklediğimiz oyuncaklar her zaman beklediğimiz kadar ilgi görmeyebilir. Tüylü dostlarımızın tercihleri oldukça ilginç, şaşırtıcı ve hatta garip olabilir. Bu yazımızda kedilerin en sevdiği oyuncakları sıralayacağız ve içlerinde de en garip olanlara yer vereceğiz. Keyifli okumalar, bol oyunlar dileriz...

Kağıt Top

Evet, tam olarak doğru duydunuz. Kağıt toplar kedilerin dikkatini düşündüğünüzden çok daha fazla çekebilir. Onlara aldığınız renkli, içerisinde zil bulunan ve çıkardığı seslerle dikkat çeken topların yüzüne bile bakmayan bazı kediler kağıttan yapılan küçük bir topun peşinde deli divane olabilirler. Nitekim benzer tercihleri olan birçok kedi olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kediler akşam vakitlerini kendi oyun zamanları olarak benimseyebilirler, kağıt topun yapılması için insanlarının gözlerinin içine saatlerce bakabilirler ve kağıt sesini duydukları anda dünyanın en mutlu canlısına dönüşebilirler. Oldukça komik ve gerçek dışı gelse de bu durumun tecrübelerle sabit olduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz. Bir de atılan topu geri getirenler var ki, ısrarları ile tüm gece boyunca sizi baskı altına alabilirler.

Kedi Tünelleri

Saklanmayı çok sevdiklerini biliyoruz. Gerek oyuna davet için gerekse kafalarını "kuma" gömmek için sergiledikleri saklanma davranışı kedi tünelleri sayesinde büyük bir eğlence haline gelebilir. Kedi tünelleri dostlarımız için oldukça ideal ve güvenli bir oyun alanı sunmaları ile de en çok tercih edilen kedi oyuncakları sıralamasının zirvesinde yer almaktadır. Bu oyuncak eğlence amaçlı olduğu kadar dinlenmek için de tercih edildiğinden oldukça işlevsel olabilir. Kedi tünellerine alışamayan kediler nadir de olsa bulunmaktadır. Bu gibi bir durumda ödül mamalarını kullanarak onların alışma sürecini hızlandırabilirsiniz. Tünelin ucuna en sevdiği ödül mamasını koyarak tünel keyfini artırabilirsiniz. Tabii, ödül maması miktarına da dikkat etmekte fayda olacaktır!

yavru kedi oyuncağıyla oynuyor

Kedi Oltaları

Kedi oltaları en çok tercih edilen kedi oyuncakları arasında yer alır. Kedilerin avcılık içgüdülerini ortaya çıkaran bu kedi oyuncağı çeşidi ile hem kediler hem de kedi sahipleri oldukça eğlenceli vakit geçirebilirler. Kedilerin en sevdiği oyuncak türlerinden olan kedi oltaları, bu oyuncaklarla ilk kez karşılaşan kedi dostlarımızın dahi ilgisini çekebilecek özelliklere sahiptirler. Birçok farklı çeşidi olan, kimilerinde zil kimilerinde tüy bulunan bu oyuncaklar birçok kedinin aralıksız olarak oyun oynama isteğini tetikleyebilir. Yine de kedilerden bahsettiğimiz için %100 geçerli bir yorum yapmamız mümkün değildir, bazı kediler oltalara deli olurken bazıları olta oyuncaklar ile oynama çabalarına kayıtsız kalabilirler.

Karton Kutu

Birçok kedi için en heyecan verici oyuncakların başında karton kutular geliyor. En küçük boyutta olanların dahi içine sığmaya çalışmaları, kutuların içerisinde insanlarına pusu kurmaları, kutu ters dururken içerisine girme çabaları ve daha birçok keyifli ana tanıklık ettiren dostlarımız karton kutularla komik videolara konu oluyor. Nedeni, nasılı pek anlaşılamasa da kedilerin sevdiği garip oyuncaklar içerisinde karton kutular vazgeçilmez nitelik taşıyor. Petlebi kutularının nasıl oyuncağa dönüştüğü ile ilgili her gün onlarca fotoğraf almamız da kutu sevgisinin en büyük kanıtı.

Lazer Oyuncaklar

Lazer kedi oyuncakları teorik olarak bizim algılamamızın zor olduğu bir keyif sunabilirler. Zeminde, duvarlarda ve hatta tavanlarda gezdirildiklerinde kedileri harekete geçiren bu oyuncak türleri fazlasıyla dikkat çekici olarak bilinirler. Dolayısıyla en çok tercih edilen kedi oyuncakları arasında da yer alırlar. Gün içerisinde yeterince hareket etmeyen ve yeterince egzersiz yapmayan bir kedi dostunuz varsa siz de lazer oyuncaklara başvurabilirsiniz.

yumaklara dolanmış kedi

İp - Yumak

İplerin kullanıldığı birbirinden farklı birçok kedi oyuncağı olmasının bir gerekçesi var; kedi dostlarımız iple oynamaya bayılıyorlar. Üstelik iple oynamaları için onlara özel üretilen bir oyuncak gereksinimi de duymuyorlar. Standart bir ip parçası, küçük bir yumak onların keyifle zaman geçirmesi için yeterli oluyor. Eğer kedinizin henüz tam olarak hangi oyuncağa karşı koyamadığını keşfedemediyseniz küçük bir iple ilgisini çekmeyi deneyebilirsiniz. Yutma ihtimalini göz önünde bulundurmayı ve dikkatli olmayı da unutmamalısınız.

Hacıyatmaz Kedi Oyuncakları

Sürekli hareket halindeki objelere meraklı kedilerin vazgeçilmez tercihleri arasında hacıyatmaz kedi oyuncakları da bulunuyor. Bazı kedileri tamamen, bazılarının ise dinlenme sürecinde yalnızca patilerini harekete geçiren bu oyuncaklar keyifli oyun seanslarının yaşanmasını sağlıyor. İnsanları evde yokken sıkılan kediler için de heyecan verici olan bu oyuncaklar garip olsa da oldukça işlevsel oldukları inkar edilemiyor.

Sonuç olarak dostlarımızın dikkatini çeken birçok farklı oyuncak olduğunu söyleyebiliriz. Onun için en doğru oyuncağı seçmenin ise onu tanımaktan geçtiğine şüphe yok. Yine de, oynamaktan keyif aldıkları oyuncaklar konusunda da, onlar için yeni bir seçim yapma noktasında da dikkat edilmesi gerekenlerin olduğunun bilinmesi gerekir. Kolay parçalanan, üretiminde onlar için zararlı malzemelerin kullanıldığı, yutabilecekleri, zehirlenebilecekleri ve herhangi bir şekilde zarar görmelerine yol açacak tercihlerden uzak durulması önemlidir. Bu nedenle dayanıklı malzemelerden üretilen kaliteli kedi oyuncaklarının tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Dostunuzun favori oyuncağını henüz bilmiyorsanız, keşfetmek için tek yapmanız gereken Petlebi.com'un kedi oyuncakları kategorisini ziyaret etmek! Kedinizin keyifli zaman geçirmesini sağlayacak kedi oyuncaklarına buradan ulaşabilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.