Köpekler Eski Sahiplerini Unutur mu?

Köpekler Eski Sahiplerini Unutur mu?

11.07.2021 Aysegül Tunçay


Bir köpek ile birlikte yaşamak kuşkusuz ki pek çok insan için onun sonsuz sadakatine sahip olmayı ifade eder. Köpek sahibi olmanın en özel duygularından birisi de bu bağlılık duygusudur. Köpeklerin insanlar ile kurdukları bağlar çoğu zaman göz yaşartıcı hikâyelere konu olsa da aslında işin aslı her zaman böyle olmayabiliyor. Bazı durumlarda köpekler ilk sahiplerinden ayrılmak zorunda kalıyor. Bu zorunlu ayrılığın pek çok farklı nedeni olsa da sonuçta yaşanan durumunun köpekler açısından kolay atlatılabilir olmadığını bilmek gerekiyor.

Yetişkin veya yavru fark etmeksizin ilk sahibinden ayrılan bir köpeği sahiplenmek isteyenlerin akıllarına gelen önemli bir soru var. Köpekler sahiplerini unutur mu? Bu sorunun cevabı sahiplenme süreci açısından önem arz edebiliyor. Köpeklerin ilk sahipleri ile nasıl bir bağ kurduğu, onunla beraber geçirdikleri dönemlerde yaşadıkları, ilk sahiplerinden nasıl ayrıldıkları gibi faktörler de sorunun cevabında değişimlere neden olabiliyor. Köpekler sahipleri ile kısa sürede derin bağlar kurabilirler. Pek çoğu da yaşam alanlarını kısa sürede evleri olarak sahiplenebilirler. Ancak sahip değişimi bazı zorlulukları beraberinde getirdiği gibi güven duygusu sarsılmış bir canlıya yeniden bu duyguyu kazandırmanın verdiği paha biçilmez mutluluğu da insana yaşatabilir.

Köpeklerin Hafızası

Köpekler ilk sahiplerini unutur mu? sorusunun cevabını bulmak için öncelikle köpeklerin hafızalarının nasıl çalıştığını bilmek gerekiyor. Köpeklerin kısa süreli hafızası oldukça kısadır ve bazı köpekler için bu süre ortalama olarak 5 dakikadır. Bazı ırklar için bu süre 2 dakikaya kadar düşebilir. Kısa süreli hafızanın gerçek anlamda kısa süreli olması köpeklerin çoğu zaman neden azarlandıklarını anlamamalarına neden olur. Eğer eve geldiğinizde köpeğinizi ayakkabılarınızı parçalamış bulur ve ona kızarsanız muhtemelen neden kızdığınızı anlamayacaktır. Ancak köpeklerin uzun süreli hafızası oldukça güçlüdür. Hayvanlarda ilişkisel hafıza olarak tanımlanan durum köpeklerde de vardır. Bir köpeğin ilk sahibi ona daha önce ayakkabı fırlattıysa, muhtemelen siz ayakkabılarınızı giyerken ürkek davranışlar sergileyecektir. Elbette hafıza her zaman negatif pekiştirmeleri hatırlamaz. Köpekleri ödüllendirmek ve olumlu pekiştirme davranışları ile onlara yaklaşmak eski sahiplerinin benzer yaklaşımları olması durumunda sizin hanenize artı olarak geçecek davranışlardır. Köpeklerin heyecanla tüketeceği lezzetli köpek ödül maması çeşitlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

köpekler sahiplerini unutur mu

Köpekler İnsanları Hatırlar mı?

Köpekler olumlu veya olumsuz duygu besledikleri insanları ve hatta mekânları hatırlayabilirler. Köpeklerin uzun süreli hafızası aslında sahibini birkaç hafta görmedikten sonraki ilk buluşmada gösterdikleri davranışlar ile anlaşılabilir. 2 haftalık bir ayrılıktan sonra yaşanan kavuşma anı oldukça salyalı ve patili olacaktır. Bu da köpeklerin duygu besledikleri insanları hatırladığının bir örneğidir. Köpeklerin insanları hatırlamasında koku alma duygularının da çok büyük etkisi vardır. Sadece kokusundan bir insanı kolayca hatırlayabilirler. Köpeklerin sahip değişikliği farklı şekillerde olabilir. Bir köpeğin sahibi evden ayrılabilir ancak ev halkı köpek ile yaşamaya devam edebilir ya da köpeğin sahibi yaşam şartlarındaki değişimler sebebiyle bildiği, güvendiği bir arkadaşından köpeğini sahiplenmesini isteyebilir. Böyle durumlarda köpeğin eski sahibi ile karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Köpek ilk sahibini gördüğü zaman sevinç gösterilerinde bulunabilir, eski alışkanlıklarında olduğu gibi oyuncu davranışlar sergileyebilir. Hatta ilk sahibinin verdiği komutları memnuniyetle yerine getirebilir. Köpeklerin uzun dönem hafızaları ve güçlü koku alma duyuları hatırlamalarına yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar köpeklerin fotoğraflardaki insanları tanıyabildiklerini de göstermiştir. Köpeğin ilk sahibini hatırladığı ve özlediği durumlarda ona karşı sabırlı, nazik ve saygılı olmak kurulacak yeni bağ için en değerli anahtarlarınızdır.

Köpekler Eski Sahiplerini Özler mi?

Köpekler eski sahiplerini unutur mu sorusunun altında yatan bir başka soru daha vardır. Köpekler eski sahiplerini özler mi? Bu sorunun cevabı karmaşıktır. Köpekler evlerine değil sahiplerine bağlıdır. Köpek sahibi olan pek çok insan köpekler ilk sahiplerini unutur mu? Sorusuna büyük bir hayır cevabı verecektir. Evet köpekler ilk sahiplerini unutmazlar ve bu durumla ilgili travmalar yaşayabilirler. Genellikle köpekler sahiplerinden ayrı kaldıkları zaman depresyona girerler. Günlük rutinlerinde bile sahiplerinin evde olmadıkları zamanlar her gün aynı şekilde tekrar etse bile köpekler için endişe vericidir. Bir köpeğin sahibi ile kurduğu bağ, sahibi ile birlikte yaşadığı süreyle doğru orantılı olarak gelişir. Köpekler sahiplerinden ayrıldıkları zaman depresyona girebilirler, uyuma süreleri artabilir, iştahları azalabilir. Ancak bu özlem duygusunun yeni bir sahiple kurulan bağ sonrasında değişebileceği unutulmamalıdır. Sahibi tarafından terk edilmiş bir köpeği sahiplenmek, gerçekten bir daha ayrılmamak üzere sahiplenmek o köpeğe verilebilecek en güzel hediyelerden birisidir.

Köpeğinizle Güçlü Bir Bağ Kurmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Köpeklerin sahip değişikliği yaşadıklarında depresyon benzeri davranışlar sergileyebilirler. Ancak bu yeni evine veya sahibine kötü davranacağı anlamına gelmez. Genellikle üzgün, endişeli ve bazı durumlarda hiperaktif olabilirler. Birlikte geçirilen zamanın artması ve kurulan güçlü bağlar köpeklerin bu davranışlarının değişmesine yardımcı olur.

Köpeğin eski sahibi ile kurduğu bağa ve ilişkiye saygı göstermek yaşadıkları duygu değişimlerine karşı verilebilecek en doğru tepkidir. Köpeğinize karşı sesinizi yükseltmemek, ani hareketlerde bulunmamak önemlidir. Köpeğin ilk sahibi ile iletişim kurma şansı varsa mutlaka bu şansı değerlendirmek gerekir. Köpeğin alışkanlıklarını, rutinini öğrenmek; onun için olumlu ve olumsuz davranışları sormak kurulacak ilişki açısından konfor sağlar. İlk sahibinden ayrılan bir köpeğe tekrar ayrılık korkusu yaşatmamak, onu alıştırdığınız rutini bozmamaya çalışmak da aranızda güçlü bir bağ gelişmesine yardımcı olacaktır.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.