Yavru Kedi Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

07.08.2020 Deniz Öz


Yavru kedi bakımı ile çocuk bakımı arasında çok temel benzerlikler olduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu nedenle onların temel bakım gereksinimlerini göz önünde bulundururken doğrudan bir kedi gibi yaklaşmamanız önemlidir.

Yavru Kediniz Henüz Bir Kedi Değil

Yavru kedilerin yetiştirilme sürecinde tıpkı insan yavrusun yetiştiriyormuş gibi özen göstermek önemlidir. Kediler her ne kadar özgürlükleri ve insanlarına sahip olmaları ile tanınsalar da söz konusu yavru kediler olduğunda bun düşüncelerden uzaklaşmak gerekir. Yavru kedi bakımı nasıl olur? sorusuna cevap ararken ilk önce onlara yetişkin kediler gibi davranılmaması, mutlaka ekstra ilgi alaka gösterilmesi gerektiğini bilerek davranmak önemlidir.

Hafta Hafta Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yavru kedilerin gelişimi oldukça hızlıdır ve bu nedenle özellikle ilk kez bir yavru sahiplendiyseniz bu hıza ayak uydurmanız zorlaşabilir. Yavrunuz ile birlikte yaşamaya başlamadan önce bazı hazırlıkları yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca yavrunuz kaç haftalık olursa olsun bir veteriner hekim ile iletişime geçmeli ve hekimin uygun gördüğü zamanda yavruyu genel kontrole götürüp, aşılarını yaptırmaya başlamalısınız.

gözleri yeni açılmış yavru kediler

0 - 8 Hafta

Eğer sorumluluğunuz altında bulunan yavru kedi sekiz haftalık küçükse yani annesinden ve kardeşlerinden önerilenden daha erken zamanda ayrılmışsa hem beslenmesine hem de tüm gereksinimlerine özen göstermek gerekir. Bu dönemde yavru kedi maması olarak anne sütünün içerikleri ile benzer olan süt tozları tercih edilmeli ve kedi 2 - 3 saatte bir biberonla beslenmelidir. Ayrıca annenin ve kardeşlerin vücut ısısından uzak kalan yavrunun sıcak bir ortama ihtiyacı olduğu da unutulmamalıdır.

2 - 4 Ay

8 haftadan sonra yavru kedi maması seçimi yapmak için doğru zamandır. Sütten ya da süt tozundan kesilme ile birlikte kediye yavru kedi maması vermeye başlayabilirsiniz. Mama seçiminde kedinin tüm gelişimsel ihtiyaçlarını karşılayacak, yüksek yağ ve protein içeriğine sahip olan bir kuru mama tercih edilmelidir. Yavrular kuru mamayı parçalayamıyorsa mama ıslatılabilir ya da yaş mama ile daha yumuşak bir formül elde edilebilir. Buna ek olarak yavruların günlük enerji ihtiyacı ilk 8 haftaya göre 3-4 kat artış göstereceğinden bu dönemde mamaları 3-4 öğün olarak sunulmalıdır. Yavru kedi maması çeşitlerini buradan görüntüleyebilir, ürün içeriklerini inceleyerek yavrunuzun sağlıklı gelişimi için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

4 - 6 Ay

Kediler için ergenliğin başlaması ırka göre farklılık gösterse de genellikle 4 - 6 ay arasında gerçekleşen bir durumdur. Bu dönemde eğer cinsel olgunluğa ulaştıysa kızgınlık hareketleri göstermesi beklenir. Tuvalet alışkanlığının değişmesi, koku bırakma gibi davranışların bu dönemde karşılaşabileceğiniz değişimler olduğunu unutmamanız ve kedinize doğru yaklaşımı sergilemeniz önemlidir. Koku bırakma ve kedi tuvaleti dışına tuvalet yapma kedi sahiplerinin çözmekte zorlandığı soruların başında gelir. Kedinin ergenliğe girip girmediğini tam olarak anlamadıysanız veteriner hekime danışabilirsiniz.

kurumuş çimler üzerinde üç yavru kedi

Sosyalleştirme ve Eğitim Odaklı Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olur?

Yavru kedinin kaç aylık olduğundan bağımsız olarak onun sosyalleşme, tuvalet, oyun gibi gereksinimlerini karşılarken bir yandan eğitimlerini de verebilirsiniz. Yavru kedi bakımı nasıl olur? sorusu oldukça kapsamlı bir cevaba sahip olduğundan belirli konular üzerine yoğunlaşmanız gerektiğini ve sonrasında kedi ile iletişiminize, onun isteklerine ve gereksinimlerine göre hareket etmenin daha uygun olacağını zamanla göreceksiniz.

Sosyalleşme

Yavruluk dönemin kedilerin evinize, yaşam şeklinize ve size alışması için en uygun zamandır. Eğer sosyal bir yaşamınız varsa, sürekli seyahat ediyorsanız kedinizin veteriner hekim tarafından kutusu ile birlikte dışarı çıkmasında bir sorun olmadığı söylendiyse ara sıra kutusuna alışması için evden dışarı çıkarmak ilerleyen zamanlarda bu tür bir ihtiyacınız olduğu zaman işlerin her ikiniz için de çok kolay olmasını sağlar.

Kedinizin farklı yüzeylere basmasını sağlamak, gürültülü ortama alışması için yüksek sesli müzik açmak, varsa başka ev kedileri ile tanışmasına imkân sunmak sosyalleşmesi açısından önemlidir. Eğer yavru kedinizi pamuklara sarıp sarmalamayı tercih ederseniz yetişkin döneminde çok ürkek ve asosyal olmasının sorunları ile baş etmeniz daha zor olacaktır.

İyi ve Kötü Alışkanlıklar

Kediler oyun oynarken ısırma, tırmalama gibi davranışlar geliştirebilirler. Bu tür bir davranış ile karşılaştığınız zaman sabırlı olmanız gerekir. Kedinin dikkatini oyuncağa çekmek ya da söz konusu davranışları devam ettirmesine izin vermemek iyi bir çözümdür. Erken dönemde tırmalama tahtasına alışması uzun vadede eşyalarınızın tırmalama tahtası olmasının önüne geçer. Bu Tırmalama alanlarına alışabilmesi için ödül mamalarını ve övgü dolu sözleri kullanabilirsiniz. Yavru kediniz istemediğiniz bir davranış sergilediği zaman ona kızmak, bağırmak ya da sert davranmak kesinlikle bir çözüm değildir. Onu görmezden gelmek ya da sadece olay anında bir kere net bir şekilde "hayır" demek zaman içerisinde davranışları üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Tuvalet Eğitimi

Yavru kediniz eve ilk geldiği andan itibaren sadece iç güdüleri sebebiyle bir kedi tuvaleti arayışında olacaktır. Ancak daha çok küçük olması ve annesinden ayrılma zamanına göre tam eğitim almamış olma ihtimali tuvalet alışkanlığının zamanla oturmasına neden olur. Tuvaleti sık sık temizlemek, kedinin tuvalete rahatça erişebileceğinden emin olmak, tuvalet dışında çiş yaptığı noktalarda koku kalmayana kadar temizlik yapmak gibi önemleri önceden almanız sizin için çok daha kolay olacaktır.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.