Köpekler Ananas Yer mi?

31.05.2023 Deniz Öz


Sıcak günlerin gelmesiyle birlikte köpeklerin serinlemesine yardımcı olacak atıştırmalıklar daha çok merak ediliyor. Köpek sağlığı için zararı olmayan meyvelerin köpeklerin beslenme rutinlerine eklenmesi ile hem sağlıkları desteklenebiliyor hem de lezzet çeşitliliği beklentileri karşılanabiliyor. Peki ananas köpekler tarafından güvenle tüketilebilecek meyvelerden biri mi? Köpekler ananas yiyebilir mi? Temel olarak bu soruya, "Evet, ananas köpeklerin yiyebileceği meyvelerden biridir," diye yanıt verilebilir. Ancak ananasın nasıl, hangi sıklıkta ve ne miktarda sunulacağı dikkatle belirlenmelidir. Bu yazımızda ananasın köpekler için potansiyel faydaları ve köpeklere ananas vermeden önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

ananasa bakan yerde yatan köpek

Ananasın Köpeklere Faydaları

Serinletici etkisi ve lezzeti ile birçok kişinin en sevdiği meyveler arasında yer alan ananas, köpeklerin de favori atıştırmalığı olabilir mi? Elbette olabilir ancak ananasın köpeklere sadece küçük miktarlarda, belirli aralıklarla ve işlem görmemiş hâliyle verilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ananas, köpeklere birçok fayda sağlayan mineraller ve vitaminler barındıran bir besindir. Köpeklerin bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini güçlendiren bileşenleri arasında antioksidanlar öne çıkar. Yüksek oranda su içerdiğinden köpeklerde dehidrasyonun engellenmesine de yardımcı olur.

Ananastan küçük bir parçayı köpeğinize sunarak onun C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, folat, manganez, bakır, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor ve çinko ile buluşmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu bileşenlerin faydalarına kısaca değinmemiz faydalı olacaktır.

 • C vitamini köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki enflamasyonu azaltır.
 • A vitamini köpeklerin üreme sağlığına, bağışıklık sistemine, kemik gelişimine ve görme duyusuna iyi gelir.
 • B6 vitamini köpeklerin hormonlarının düzenlenmesinde, niasin sentezinde, gen aktivasyonunda görev yapar.
 • K vitamini kan pıhtılaşmasının, kemik ve dokularda kalsiyum birikmesinin kontrolüne yardımcı olur.
 • Tiamin, köpeklerin karbonhidratları sindirmesi için gereklidir. DNA oluşumunda, kasların gelişiminde ve ideal kilonun korunmasında etkilidir.
 • Riboflovin, B2 vitamini olarak da bilinir. Yağların ve karbonhidratların enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Ek olarak, hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görev yapar.
 • Niasin, yağ asitlerinin parçalanmasına yardımcı olur. Köpeklerin yağları ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmesinde, mental performanslarının artmasında, hormon salınımlarının düzenlenmesinde, mide asidi üretimlerinin kontrolünde görevlidir.
 • Folat; DNA ve RNA sentezinde, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde, amino asit metabolizmasının devamlılığında önemli role sahiptir.
 • Bakır, köpeklerin kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve demir emiliminde görev yapan minerallerden biridir. Eksikliği durumunda iskelet ve kas sistemi sorunlarına neden olabilir.
 • Potasyum, köpekler için temel elektrolittir. Sodyumla birlikte kan değerlerinin ve kanın pH dengesinin korunmasını sağlar.
 • Magnezyum, kemik sağlığı için elzemdir. Kalsiyum ve fosfordan sonra köpeklerin kemiklerinde en fazla bulunan mineraldir. Kas fonksiyonlarının ve kalp sağlığının devamlılığında görev yapar.
 • Demir, köpeklerin dolaşım sistemlerinin efektif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görev yapar, köpeklerde demir eksikliğine bağlı anemi oluşumu riskini azaltır. "Köpeklerde Anemi (Kansızlık) Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi" adlı içeriğimizde konu hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • Kalsiyum; köpeklerin kemik gelişiminde, diş sağlığının sürdürülmesinde, kas oluşumlarında ve kas fonksiyonlarının devamlılığında, kalp ve sinir sistemi sağlığının desteklenmesinde gereklidir.
 • Fosfor, kemiklerin güçlü kalmasında önemli bir etkiye sahiptir.
 • Çinko, bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında ve tiroit fonksiyonlarının devamlılığında görev yapar.

ananasın arkasında oturan esneyen köpek

Köpekler İçin Güvenli Ananas Tüketim Önerileri

Ananasın köpekler için bu denli faydalı bileşenler içermesi, beslenme düzenlerine eklenmesinin doğru bir seçim olduğu anlamına gelir. Ancak dikkat edilmesi önemlidir. Öncelikle konserve ananaslar kesinlikle köpeklere verilmemelidir. Konservelenmiş ananaslar yüksek oranda şeker ve koruyucu madde içerir.

Köpeklere verilirken ananasın orta kısmının çıkarılması, yapraklarının ve dış katmanının ayrılması gerekir. Ananasın tüm bölümlerinin köpeklere verilmesi, bağırsaklarının tıkanmasına neden olabilir.

Köpeklere kuru ananas verilebilir ancak kurutulurken ananasa şeker eklenmemiş olduğundan emin olun. Şeker ilavesi olmasa dahi ananas kurutulduğunda içindeki şeker yoğunlaşacaktır. Dolayısıyla köpeklere sunulan kurutulmuş ananas miktarının minimize edilmesi en doğrusu olacaktır.

Köpeklere ananasın güvenli olarak verilmesi, verilen ananas miktarı ile de ilgilidir. Herhangi bir ödülün, köpeklerin günlük kalori ihtiyaçlarının %10'undan fazla olmaması önemlidir. Köpekler küçük bir parça olmak kaydıyla güvenle ananas yiyebilir. Ancak güvenli oran köpekten köpeğe değişiklik gösterebileceği için, köpeklere ananas vermeyi planlayanların veteriner hekimlere danışması en doğrusu olacaktır.

Bazı köpekler ananasın tadını sevmeyebilir. Böyle bir durumda ananas onlara diğer yiyeceklerin yanında verilebilir. Kalori miktarına dikkat edilmesi, ananasın doğru kısımlarının köpekler için ayrılması önemlidir. Alternatif bir yöntem de köpeklere onları hem mutlu edecek hem de sağlıkları için faydalı ödül mamaları ile buluşturmak olabilir. Köpekler için birbirinden lezzetli ve uygun ölçüde sunulduğunda yararlı ödül maması alternatiflerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpeğinize Ananas Yedirmenin Olası Riskleri ve Yan Etkileri

Köpeklere ananasın taze ve çiğ olarak, ideal miktarda verilmesi gerekir. Aşırı miktarda ananas tüketimi köpeklerin fazla oranda fruktoza maruz kalmasına yol açar. Fazla ananas tüketiminin süreklilik hâline gelmesiyle diş problemleri, obezite ve diyabet gibi sağlık sorunlarının oluşma riskinin arttığı da bilinmektedir. Ananas aynı zamanda yoğun miktarda lif içeren bir meyvedir. Çok fazla tüketilmesi köpeklerin sindirim sistemini zorlayabilir.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.