Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

01.04.2024 Aysegül Tunçay


Kökeni Pomeranya bölgesine dayanan Pomeranian köpekleri, sevimli görünümleri ile en sevilen evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Küçük köpek ırkları sınıflandırmasına dâhil olan ve çift katmanlı kabarık tüyleri ile kendine has bir görünümü bulunan Pomeranian'lar oldukça hassas ve büyük köpeklerle bir arada bulunmaması tavsiye edilen köpekler olarak bilinir. Pomeranian Boo ise Pomeranian ve Poodle ırklarının melezlenmesi ile hayatımıza girmiştir. 21. yüzyılın başlarından itibaren dünya genelinde popülerliği artan Pomeranian Boo özellikleri de haliyle sıklıkla merak edilmektedir. Bu yazımızda Pomeranian Boo özellikleri ve bakımı hakkında önemli bilgileri bulabilir, sahiplenmeyi düşündüğünüz ve/veya hâlihazırda kalbinizi açtığınız dostunuzun karakter özellikleri özelinde detaylara ulaşabilirsiniz.

bal kabaklarının önünde duran pomerian bo

Pomeranian Boo Nedir?

Pomeranian ve Poodle ırklarının melezlenmesi sonucu ortaya çıkan ırk, Pomeranian Boo olarak isimlendirilir. 1760'lı yıllarda İngiltere'de popülerliği artan Pomeranian'lar, özellikle kraliyet çevresinde çok seviliyordu. Kraliyet çevresinde ilgi odağına dönüşen Pomeranian'lar halktan o dönemde ilgi görmedi. Ta ki Kraliçe Viktorya dönemine kadar. 1880'li yılların sonunda İtalya'ya seyahat eden Kraliçe Viktorya ilk kez Pomeranian ırkı ile karşılaştı ve onlara karşı yoğun bir ilgi duydu. Daha sonra zaman içerisinde yetiştiricilerin seçimleri ile Pomeranian Boo'ların ebatları belirgin ölçüde küçüldü ve renkleri de çeşitlendi.

pomerian bo

Pomeranian Boo Fiziksel Özellikleri

Poodle ve Pomeranian ırklarının melezi olan Pomeranian Boo, her iki ırkın da özelliklerini taşır. Genellikle oldukça küçük ebatta olur. Tipik olarak ağırlıkları 1,5 - 3 kilogram arasında değişir. Uzunlukları ise 20 - 30 cm aralığındadır. Vücutları son derece atletik olur, dengeli bir anatomileri bulunur. Tüy yapıları Poodle ve Pomeranian'lar ile benzerdir. Yumuşak ve parlak tüyleri düz ya da kıvırcık olabilir. Tüylerinin renkleri de çeşitlidir: Pomeranian Boo'ların tüyleri siyah, kahverengi, beyaz, krem, gold ve gri olabilir. Yüz yapıları Pomeranian'lara çok benzer. Gözleri büyük, parlak ve anlamlıdır. Kulakları genellikle dik olur. Kuyrukları ise büyük çoğunlukla sırtlarına doğru kıvrıktır.

çimlerde yatan pomerian boo

Pomeranian Boo Karakter Özellikleri

Çok zeki, öğrenme kabiliyeti belirgin ölçüde yüksek ve enerjisi ile dikkat çeken Pomeranian Boo köpekler erken yaşlarda sosyalleştirilmelidir. Zaman zaman aşırı korumacı davranışlar sergileyebildikleri ve agresifleştikleri bilinir. İyi bir şekilde sosyalleştirildiklerinde uysal ve sevecen olurlar.

Öne çıkan özellikleri yüksek enerjileridir. Gün içerisinde aktif bir yaşam sürmesi gereken Pomeranian Boo'ların egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Oyun oynamayı severler ve ailelerine oldukça düşkün olurlar. Doğru bir eğitim süreciyle buluşturulduklarında temel komutları kolaylıkla öğrenebilirler.

Pomeranian Boo'lar ailelerine karşı çok sadık olurlar. Aileleri ile zaman geçirmekten keyif alırlar ve onların aktivitelerine dâhil olmak isterler. Görünümlerindeki sevimlilik zaman zaman yanıltıcı olabilir. Küçük boyutlarına rağmen oldukça cesur tavırlar sergileyebilirler. Bağımsızlıklarına düşkün ve inatçı olduklarına sık sık rastlanır. Onları çevreleyen dünyaya karşı her zaman tetikte olan bu küçük köpekler tehlike algıladıkları takdirde büyük köpeklere saldırabilirler. Dikkatli olmak, sağlıklarının korunması için şarttır.

dişi fırçalanmak üzere olan pomerian boo

Pomeranian Boo Bakımı

Tüm köpekler gibi Pomeranian Boo'lar da spesifik bakım süreçlerine ihtiyaç duyar. Bakım süreçleri onların daha sağlıklı, mutlu ve konforlu bir yaşam sürmesi bakımından düzenli olarak uygulanmalıdır. Pomeranian Boo bakımı hakkında şu unsurlara dikkat edilmelidir:

  • Düzenli egzersiz sağlıklı kalmaları ve yıkıcı davranışlar sergilememeleri bakımından kritik öneme sahiptir. Her gün dışarıya çıkmaları, oyun oynamaları gerekir. Böylece mental ve fiziksel olarak uyarılmaları sağlanabilir. Egzersiz planları hem yaşlarına hem kilolarına hem de genel sağlık durumlarına göre belirlenebilir. Standart olarak günde 30 - 60 dakika egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Oyun oynamak için onlara zaman ayrılması insanlarla bağlarını güçlendiren bir etkiye sahiptir. Çene yapılarına uygun, oyun beğenilerine yanıt veren köpek oyuncakları onları mutlu etmeyi kolaylaştırabilir. Birbirinden farklı amaçlarla tasarlanan köpek oyuncaklarını buradan inceleyebilirsiniz.
  • Pomeranian Boo bakımı kapsamında tüylerinin düzenli olarak taranmasının ihmal edilmemesi gerekir. Tüy yapıları düz ya da kıvırcık olabileceğinden tüylerine zarar vermeyen köpek tarakları ve fırçaları ile taranmaları önemlidir. Haftada 3 ya da 4 kez tüy bakımları yapılmalıdır. Zaman zaman tüylerinin profesyonellerce tıraş edilmesi de mümkündür. Köpeklerin tıraş sürecine gösterdikleri tepkiler ve tıraş gereksinimleri farklılaşabileceği için veteriner hekimlere bu konuda danışılması en doğrusu olacaktır.
  • Diş bakımı da Pomeranian Boo'lar için önemli bakım süreçlerinden biridir. Köpeklerin dişlerinde de tıpkı insanların dişlerinde olduğu gibi yemek yedikten sonra saatler içerisinde plaklar oluşabilir. Yapışkan yapıya sahip plaklar uzun süre kaldığında diş taşı oluşumu meydana gelebilir. Diş taşı oluşumu ise ne yazık ki diş eti iltihabından diş kaybına dek birçok farklı sorunu tetikleyebilir. Dişlerin fırçalanması bu plakların mekanik olarak temizlenmesini sağlayarak ağız ve diş sağlığına katkı sunar. Pomeranian Boo'ların dişleri haftada 2-3 kere fırçalanmalıdır. Köpekler için özel olarak geliştirilen ağız ve diş bakım ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Pomeranian Boo'ların beslenmesinin dikkatle planlanması gerekir. Tüm köpekler gibi onlar da yaşlarına, ırklarına, aktivite düzeylerine ve genel sağlık durumlarına uygun kuru köpek mamaları sayesinde günlük besin ihtiyaçları ile buluşabilirler. İdeal kilolarının korunmasına da ayrıca dikkat edilmelidir. Bu ırkta eklem problemleri görülme ihtimali azımsanmayacak denli fazladır. Dolayısıyla köpeklerin ideal kiloda kalması, düzenli veteriner hekim kontrolleri sırasında ağırlıklarının takip edilmesi gerekir.

Genel olarak sağlıklı bir ırk olarak nitelendirilseler de düzenli veteriner hekim kontrollerinin aksatılmaması da önemlidir. Pomeranian Boo'ların aşılarının eksiksiz olması ve sağlık kontrollerinin yapılması daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilir. Rutin kontrollerinin yanı sıra hastalık belirtileri ile karşılaşıldığında da veteriner hekimlere götürülmeleri gerekir. Köpeklerde yaygın görülen kusma, kilo kaybı, iştahsızlık, davranış değişiklikleri, ağız kokusu, topallama, idrar yaparken zorlanma, ishal, hapşırma, karında şişme gibi semptomlar takip edilmelidir.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.