Kedilerin ve Köpeklerin Yaşları Nasıl Hesaplanıyor? Yaş Hesap Tablosu

13.01.2021 Deniz Öz


Sahiplendiğimiz kedi ve köpeklerle ilgili birçok konuda merak duyarız. Bu konuların hem en önemlilerinden hem de bize dostlarımızın bakımı ile ilgili en çok bilgi verenlerden biri onların yaşının kaç olduğudur. Yaşlarını doğru şekilde hesapladığımızda gerek beslenme düzenlerinin belirlenmesi, gerek egzersiz rutinlerinin oluşturulması ve gerekse veteriner muayenelerinin düzenliliğinin belirlenmesi açısından önemli ipuçları sağlayabiliriz. Bu yazımızda "kedilerin ve köpeklerin yaşları nasıl hesaplanır?" sorusunun yanıtları ile birlikte kedi ve köpek yaşı hesaplama tablosu örneğini sizlerle paylaşacağız.

Kedilerin Yaşları Nasıl Hesaplanır?

Kedilerin yaşı hesaplama sırasında genellikle yaşları 7 ile çarpılır ve genel bir kanı edinilir. Ancak bu doğru bir yaklaşım olmaktan uzaktır. Bunun temel nedeni kedilerin yaşam döngülerinin erken evrelerinde, özellikle ilk iki sene oldukça hızlı bir gelişim sürecine girerler. Dünyaya geldikten yalnızca iki yıl sonra kedilerin yaşı yaklaşık 25 insan yaşına denk gelmektedir. Ancak bu süreç bir nevi eşik olarak düşünülebilir. 2 yaşını dolduran kedilerin gelişme hızları yavaşlar ve 1 senede ortalama 4 insan yaşı almaya başlarlar.

Kedilerin yaşlarının hesaplanması onların yavruluk döneminde sahiplenmeleri halinde oldukça kolay olabilmektedir. Ancak belirli bir dönemden sonra sahiplenen kedilerin yaşlarının tahmin edilmesi söz konusu olduğunda işler biraz karışabilir. Bu nedenle veteriner hekimlere başvurulması gerekir.

Kedilerin yaşı tahmin edilirken birçok farklı değişkenin göz önünde bulundurulması gerekir. Kaç aylık ya da kaç yaşında olduğu tam olarak bilinmeyen kedilerin yaşı hesaplanırken en önemli verileri dişleri sunar. Kediler dişlerle doğarlar ve süt dişleri 3-4 aylık oldukları sürede dökülmeye başlar. Yaklaşık 6 aylık olduklarında ise yetişkin dişlerine sahip olurlar. Yavruluk dönemindeki kedilerin 26, yetişkinlik dönemindeki kedilerin ise 30 dişi vardır. Bu sayılar yavruluk dönemindeki dostlarımızın aşağı yukarı kaç aylık olduklarının çıkarılmasını sağlar. Dişleri yavruluk döneminden sonra da yaşları hesaplanırken belirleyici ipuçları sunar. Gençlik dönemindeki kedilerin dişleri sayı olarak tam olmakla birlikte spesifik bir sağlık sorunu yoksa beyaz renkte olur. Dişlerinde küçük çaplı lekelenmeler 1-2 yaş arasında başlar ve düzenli olarak dişleri fırçalanmadıysa ve dişlerinde tartar oluşumları başlamışsa yaşlarının ortalama 5 civarında olduğu sonucuna varılabilir. 10 yaşına yaklaşan kedilerin dişlerinde lekelenmeler ve yıpranmalar belirgin hale gelir. En kötü senaryo olarak dişlerinde eksilme olduysa bu durum kedilerin 10 yaş ve üzerinde olduğu sonucuna varılmasını kolaylaştırır.

Dişler kedilerin yaş hesaplama sürecinde tek değişken de değildir. Kas yapıları ve tüy sağlıkları da kedilerin yaşları hakkında bilgi verebilir. Yaşlanan kedilerin kasları zayıflar ve vücutları irileşir. Ciltleri sarkmaya başlar ve tüyleri de sıklaşırken yumuşaklığını yitirerek daha kalın bir hal alır.

yavru köpek ve yavru kedi oyun oynuyor

Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Hayatımızı paylaştığımız sadık dostlarımızın yaşları hesaplanırken kedilerin yaşı söz konusu olduğundaki gibi genellikle 1 köpek yılının 7 insan yılına eşit olduğu düşüncesi baz alınır. Fakat bu teorinin bilimsel bir yönü bulunmamaktadır. Köpeklerin yaşlanma hızları sabit değildir. Farklı ırklar farklı yaşlanma süreçlerine sahiptir. Örneğin küçük ırk köpekler genel olarak büyük ırk köpeklerden daha uzun yaşama eğilimindedir. 2019 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, köpeklerin zaman içerisinde değişen DNA yapılarına dayanan yeni bir formülün köpeklerin yaşı hesaplama sürecinde daha doğru sonuçlar ortaya çıkardığını göstermiştir.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği, köpeklerin yaşı hesaplanırken yaşamlarının ilk bir yılının yaklaşık 15-16 insan yaşına denk geldiğini; ikinci senede köpeklerin insan yaşına göre 9 yıl daha aldığını ve sonraki senelerde de yine 1 insan yaşında 5 yıl yaşlandığını ifade etmektedir. Verilen bu bilgiler doğrultusunda köpeklerin yaşları hakkında genel bir fikir elde edilebilir.

Ancak sahiplenme söz konusu olduğunda ve köpeklerin dünyaya ne zaman geldikleri bilinmediğinde yaşlarının hesaplanabilmesi için veteriner hekimlerin görüşlerine ihtiyaç duyulabilir. Muayeneler sırasında gerçekleştirilen detaylı kontrollerle veteriner hekimler köpeklerin yaşlarını tahmin edebilir. Bu noktada tıpkı kedilerde olduğu gibi köpeklerde de dişler en önemli yaş göstergelerinden biri olacaktır. Yavru köpekler kedilerin aksine dişsiz doğarlar ve süt dişleri 8 haftalık olduklarında görülmeye başlar. Kalıcı dişlerinin tamamen çıkması ise yaklaşık 7 aylık bir zaman zarfını gerektirir. 5 yaşını aşkın köpeklerin dişlerinde tartar oluşumu ve çeşitli miktarlarda aşınmalar söz konusu olabilir. Yine de köpeğin geçmiş dönemde diş bakımının düzenli olarak yapılması yaş tahminini etkileyebilir. Köpeklerin yaşları ile ilgili gözleri de önemli ipuçları sağlar. Yaş ilerlemesine bağlı olarak gözlerinde bulanıklaşma meydana gelir. Aynı şekilde bazı köpeklerin yaşın ilerlemesine bağlı olarak tüy renklerinde grileşme de meydana gelebilmektedir.

Kedi ve Köpek Yaşı Hesaplama Tablosu

Evcilin Yaşı

Kedi

Küçük Irk Köpek

Orta Irk Köpek

Büyük Irk Köpek

1

10-15

15

15

15

2

25

24

24

24

3

29

28

28

28

4

33

32

32

32

5

37

36

36

36

6

41

40

42

45

7

45

44

47

50

8

49

48

51

55

9

53

52

56

61

10

57

56

60

66

11

61

60

65

72

12

65

64

69

77

13

69

68

74

82

14

73

72

78

88

15

77

76

83

93

16

81

80

87

120

*Yukarıda paylaşılan tablo kedi ve köpek yaşlarının insan yaşı ile kıyaslamasını gösteren, örnek niteliğinde bir tablodur.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.