Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin 6 Yolu

27.06.2021 Deniz Öz


Onlar hayatımızın her anında var olan ve mutlaka içimizi ısıtmayı, yüzümüzü güldürmeyi ve vicdanımızı hatırlatmayı başaran canlar. Sokakta yaşayan hayvanlar için elimizden geleni yapmanın hem onlar için değeri çok fazla hem de bu yardımlar insan ruhu açısından büyük önem taşıyor. Bazı insanlar için sokak hayvanlarına yardım etmek onları rahata alıştırmak, hayatta kalma iç güdülerini törpülemek olsa da aslında sokaklarda yaşamalarından bizzat sorumlu olduğumuz canlılara kol kanat germemiz çok önemli. Unutulmaması gereken sokakta olmanın onların tercihi olmadığı. İnsanlık yüzlerce yıldır kedi ve köpekleri ihtiyaçları doğrultusunda yetiştiriyor, evcilleştiriyor ve bugün artan sokak hayvanı popülasyonunun en büyük sorumluları bizleriz. Kemirgenleri yakalaması için evcilleştirilen kediler; avcılık, bekçilik, koruma gibi görevlerde çalışmak için eğitilen köpekler günümüzdeki sokak hayvanları popülasyonun yükselmesinde büyük bir öneme sahip. Buna bir de bir heves ile sahiplenilen ve sonra sokağa terk edilen canlar eklendiğinde sokak hayvanlarına yardım etmenin insanların sorumluluğu olduğunu görmek zor değil. Bu yazımızda her bireyin kendi imkânları ile sokak hayvanları için neler yapabileceğinden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

masum bakışlı sokak köpeği

Sokak Hayvanlarına Yardım Etmek Neden Önemlidir?

Sokakta yaşayan hayvanların yaşadığımız ekosistemin bir parçası olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bu nedenle onlara yardım etmemiz çok önemli. Aç kalan, terk edilmiş, kendisine ait bir yaşam alanı olmayan, doğası elinden alınmış bir canlıyı görmezden gelmemek gerekir. Her insan bütçesini zorlamadan sokakta yaşayan canlara yardım eli uzattığında birlikte daha mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamamız mümkündür. Hem sokakta yaşayan canların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi hem de insanlarla bir arada sakin ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için onlara el uzatmamız gerekmektedir.

Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabiliriz?

Sokak hayvanlarını korumak için neler yapabiliriz? sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır. Bu sorunun cevabı bütçeye ve elde bulunan imkânlara göre değişiklik gösterse de her insanın onlar için yapabileceği şeyler vardır. Pek çok insan için bir canın sorumluluğunu almak ciddi bir masraf kapısı olsa da aslında sokakta yaşayan dostlarımız için yapabileceklerimiz için gerçekten önemli bir bütçe ayırmayı gerektirmiyor. Yapılabilecekler hayal gücü ve eldeki imkânlar ile sağlandığı zaman onlar için çok önemli gereksinimleri kolayca karşılamak mümkün.

1. Bir Kap Su Bırakın

Özellikle yaz aylarında sokakta yaşayan hayvanların temiz suya erişimine yardımcı olmak sağlıkları açısından büyük önem taşıyor. Her gün kapınızın önüne bir kap su koyarak patili dostlarımızın temiz suya erişimini sağlayabilirsiniz. Tüm dünyada yaşanan iklim değişimleri artık yaz aylarının çok daha zorlu geçmesine neden oluyor. Her canlının sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için günlük su tüketimini ideal miktarda gerçekleştirmesi gerekiyor. Sokakta yaşayan dostlarımız içinse temiz su kaynağı bulabilmek yiyecek bulmaktan çok daha zor bu nedenle ilk adım olarak onlara temiz su sağlamak çok önemli.

2. Mama Temini

Sokakta yaşayan dostlarımızın da evlerimizde yaşadığımız dostlarımız gibi sağlıklı olabilmesi için dengeli beslenmesi gerekir. Ancak bunu sağlamak her insan için kolay değildir. Sokakta yaşayan dostlarımızın sağlığına zarar vermeyecek artık yemekleri onlarla paylaşarak yemek bulmalarına katkı sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak et ya da tavuk haşladığınız zaman artan suyuna ekmek, makarna, bulgur gibi eklemeler yaparak onlar için sağlıklı bir öğünü ek bir masraf yapmadan hazırlayabilirsiniz. Sokakta yaşayan dostlarımız için hazırlayabileceğiniz mamalar ve onların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler içeren yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

duvardaki delikten bakan yeşil gözlü kedi

3. Aracınızı Çalıştırmadan Kontrol Edin

Sokakta yaşayan dostlarımız özellikle de kediler kendilerine korunaklı bir yer ararken araçların lastik aralarını ve kaputlarının altını tercih edebilirler. Bu özellikle kış aylarında çok karşılaşılan bir durumdur. İçeride bir canlının olduğunu bilmeden aracı çalıştırmak ise dostlarımızın yaralanmasına ve hatta hayatlarını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurarak içeride saklanan canların çıkmasını sağlayabilirsiniz.

4. Yanınızda Kuru Mama Taşıyın

Küçük paketlerde satılan kuru mamalar hiç beklemediğiniz bir zamanda karşınıza çıkan ve yardımınıza ihtiyacı olan bir canı kurtarmanıza yardımcı olabilir. Özellikle insanların çok sık yolunun düşmediği piknik veya kamp alanlarına giderken yanınıza az da olsa kuru mama alarak ihtiyacı olan bir cana yardımcı olabilirsiniz. Patili dostlarımız için yanınızda taşıyabileceğiniz kuru mamaları buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

5. Sahiplenin

Sokaktaki canlara yardım etmenin bir diğer yöntemi de sahiplenmektir. Elbette sokakta yaşamını sürdüren her canlının sahiplenilmesi mümkün değildir ancak zaten bir aileye ihtiyacı olan canlar etrafımızdayken onlardan birisini sahiplenerek hem çevreye örnek olmak hem de bir canın hayatını değiştirmek mümkündür. Özellikle hayvan barınaklarında bir heves ile alınan ve sonrasında bırakılan çok fazla terk edilmiş patili dostumuz varken onlardan bir tanesini mutlu etmek gerçekten çok özel ve değerli bir davranış olacaktır. Sitemizde bulunan sahiplendirme ilanlarına göz atarak siz de yol arkadaşını bulabilir ve bir canın hayatını değiştirebilirsiniz.

6. Korunaklı Alanlar Hazırlayın

Sokaktaki canların en temel ihtiyaçlarından birisi de olumsuz hava şartlarında kendilerine korunaklı bir yuva bulmaktır. Evden çıkan malzemelerle hem kediler hem de köpekler için koruma sağlayacak yaşam alanları oluşturmak mümkündür. Karton kolileri strafor ile kaplamak ve bir poşet ile su geçirmez olmalarını sağlamak sokakta yaşayan dostlarımız için korunaklı bir alan oluşturmak için yeterlidir. Özellikle kış aylarında ani sıcaklık değişimleri karşısında güvenilir bir yuvaya ihtiyaç duyan dostlarımız için yuva yapmak onlara verilebilecek harika bir hediye olacaktır.

sokakta yaşayan iki kedi

Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Neler Yapabiliriz

Sokakta yaşan dostlarımızın temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yapılabileceklerden bahsettik. Onları korumak için yapılabilecekler ise düzenli bakım görebilecekleri alanlarda yaşamaları için destek olmaktır. Hayvan barınaklarına destek olmak, sokaktaki canlar için ücretsiz hizmet veren veteriner hekimler ile işbirliğinde olarak temel sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, sokakta yaşayan hayvan popülasyonunun artmaması için yapılan kısırlaştırma çalışmalarına destek vermek dostlarımızı korumak için yapılabileceklerden bazılarıdır.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.