Kedi Sahiplenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 7 Şey

16.02.2021 Deniz Öz


Kedi sahiplenmek için sabırsızlanan birçok kişi, birçok aile var. Eve yeni bir bireyi kabul etmek, onun tüm sevimli ve eğlenceli hallerine tanıklık etmek ve tabii eşsiz bir sevgiyi paylaşmak kedi sahiplenmenin en temel motivasyonları arasında yer alıyor. Ancak gerek sahiplenme süreci gerekse adaptasyon her zaman düşünüldüğü kadar sorunsuz ilerlemiyor. Bu nedenle kedi alacaklara tavsiyeler oldukça önemli bir nitelik taşıyor. İlk defa kedi besleyeceklere tavsiyeler niteliği taşıyan bu yazımızı mini bir kedi sahiplenme rehberi olarak hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Kedi Sahiplenmeden Önce Sorumluluklar Bilinmeli

Bir kedi sahiplenildikten sonra onun hayatı boyunca tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama sorumluluğu üstlenilir. Evde yalnız yaşayanlar için bu kararı vermek başlangıçta kolay olabilir ancak her zaman uzun vadeli düşünülmesi gerekir. Kediler sağlıklı bakıldıklarında ortalama olarak 14-20 yıl hayatlarını devam ettirirler. Onları sahiplenen kişinin hayatındaki değişimleri öngörmesi elbette çok mümkün değildir ancak yine de şartların zorlanmasında fayda vardır. Köpekler gibi kediler de aile değişimlerine kolay adapte olamazlar. Kedi sahiplenme birey değil aile tarafından yapılacaksa tüm aile fertlerinin bu kararı onaylaması önemlidir. Kedi veya kedilerle birlikte yaşamanın ciddi bir dönüşümü beraberinde getireceği gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da sahiplenilecek kedinin yaşıdır. Her yaşta ayrı güzel ve eğlenceli olsalar da özellikle yavruluk döneminde çok ilgi bekledikleri bilinmektedir. Evde zaman geçirmeyen kişilerin yavru kedi sahiplenmesi hem onlar için hem de yavrular için oldukça zorlayıcı olabilir. Yavrular gelişim dönemlerinde kendilerini, fiziksel yetilerini ve onları çevreleyen dünyayı keşfetmek isterler. Keşfin en eğlenceli yolu da şüphesiz dur durak bilmeyen oyunlardır. Bu nedenle yavru kedilerin gelişimleri için iki yavrunun eş zamanlı sahiplenilmesi en doğrusu olacaktır. Bu gerçeklerin ışığında patili bir dost sahiplenecek olanların yerine getirmesi gereken diğer şartlar da unutulmamalıdır.

Alışveriş Listenizi Hazırlayın: Kedi Beslemek İçin Gerekenler Nelerdir?

Kedi beslemek yalnızca gelişim dönemine özel formüle edilen mamaların temininden daha fazlasıdır. Kedinizin konforlu ve mutlu bir yaşam sürebilmesi için bazı temel gereksinimleri bulunur. İlk olarak elbette gelişim dönemine uygun bir kedi maması bulmanız gerekir. Mama seçimi yaparken dostunuzun yavru, yetişkin ya da kısır olup olmadığına göre alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Mama seçiminden sonra ise kedi tuvaleti, kedi kumu, su kabı, mama kabı ve oyuncaklarını hazır etmelisiniz. Tüm bu hazırlıkları mümkünse dostunuz evinize gelmeden 1-2 gün önce tamamlamalısınız. Aldığınız kedi ürünlerinin kalitesi kadar evinizdeki yerleşimini de titizlikle yapmalı, mama ve su kaplarını mutlaka tuvaletlerinden uzak bir yere koymalısınız.

Kediniz İçin Özel Bir Alan Ayırın

Kediler için mekan değişiklikleri genelde stresli bir süreç haline gelir. Özellikle yetişkin kedi sahiplenmeye karar verenlerin dostlarının rahat edebileceği, güvende hissedilebileceği ve konforlu olacağı bir yer hazırlamasında fayda olacaktır. Bu amaç için evin sakin bir köşesi değerlendirilebilir. Bu alana kedi yatağı, kedi evi ve tırmalama ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir tırmalama tahtası konulursa keyifleri bir kat daha artırılabilir.

Bakım Süreçlerini Düzenli Olarak Uygulayın

Kedi kumu, kedi tuvaleti, mama ve kedi yatağı gibi ihtiyaçlarını karşılamanız için atmanız gereken ilk adımdır. Ancak onun bakım süreçleri için de temin etmeniz gereken çeşitli kedi ürünleri vardır. Tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz için kedi tırnak makası, tüylerini düzenli olarak fırçalamak/taramak için kedi tarağı ve dişlerini fırçalamak için kedilere özel üretilen diş macunu ve diş fırçası alarak bakım süreçlerini eksiksiz tamamlayabilirsiniz. Her kedinin ihtiyaç duyduğu bakım sıklığı değişebileceği için veteriner hekimlerin kediniz özelinde yaptığı önerileri uygulamanız en doğrusu olacaktır. Kedi yatağı kategorimizde yer alan tüm ürün çeşitlerimize buradan ulaşabilir, kedinizin kendine ait konforlu bir alanda güven içerisinde uyumasını sağlayabilirsiniz.

koltukta oturan kediler

Ortada Ona Zarar Verebilecek Şeyler Bırakmayın

Kediler merakları ile ünlü canlılardır. Mutfaktaki kokulara karşı koyamayabilirler, parçalanabilir eşyaları oyuncak haline getirebilirler ve sonrasında da sağlıklarını tehlikeye atabilecek seçimler yapabilirler. Kedilerle yaşamaya başlayanların evin herhangi bir yerinde kedilere zarar verecek eşyaları ve hatta yiyecekleri bırakmamaları önemlidir. Böylelikle acil tıbbi müdahale gerektirebilecek davranışların engellenmesi kolaylaşır.

Veteriner Ziyaretlerine Hazırlıklı Olun

Kedinizi sahiplendikten sonra temel aşılarını ve genel sağlık kontrolünü yaptırmak için mutlaka veteriner hekimlerden randevu almalısınız. Kedileri veteriner kliniğine götürmek oldukça maceralı bir eylem haline gelebilir. Evden çıkmak onları strese sokabilir ve üstelik veteriner kliniklerindeki kokular bu stresi kat be kat artırabilir. Dostunuzu evden çıkarırken kedi taşıma çantası kullanarak sürecin zorluklarını azaltabilirsiniz.

Onu Anlamaya Çalışın

Her kedi farklıdır, tür bazlı ortak özellikler olsa da karakterlerinin değişebileceğinin farkında olunması önemlidir. Kimileri oyuncudur, kimileri kucaktan inmek istemez. Kimileri evin en ücra köşelerini meskeni yapar, kimileri kendini sevdirmez. Tıpkı insanlar gibi kedilerin de davranışları, tutumları değişkenlik gösterebilir. Onların sevimli hallerine karşı koymak zor olsa da onları çok zorlamamak gerekir. Ki dikkatli bir gözlem sonucu kedilerimizin de evlerimizde ayrı bir rutinleri, ayrı bir hayatları olduğu anlaşılabilir. Onu gözlemleyin, sizin peşinizden gelmesi ya da siz bir şeylerle meşgulken sizi uzaktan izlemesi, gece olunca en sevdiği koltuğa yerleşmesi, ödül mamasını görünce gözlerindeki telaş, yaş mamanın sesini duyunca kendinden geçmesi hep kendine özgüdür. Ona dair yaptığınız tüm keşifler ona duyduğunuz hayranlığını her defasında artıracaktır.